44. Valtické vinné trhy navštívilo více než šest tisíc návštěvníků

Již po čtyřiačtyřicáté se počátkem května konají Valtické vinné trhy. Nejprestižnější, největší a na trh s vínem zaměřená soutěž vín z České republiky, ze Slovenska, z Rakouska i jiných vinařských zemí byla i letos výborem Společnosti Valtických vinných trhů dobře připravena a navíc přálo i počasí.  

     140 vinařských firem a obchodních společností  přivezlo do Valtic 830 vzorků vín (vloni to bylo 151 účastníků a 910 vín). Z České republiky je 683 vín, z Rakouska 91 vín a ze Slovenska 58 vín. Co do počtu vzorků dodali nejvíc vín Vinné sklepy Valtice (37) a ZNOVÍN Znojmo (29),  z menších vinařství - Radek Baloun (19), LIVI Dubňany (17) a Josef Dufek (16); ze zahraničních vinařství pak Rudi Woditschka z Rakouska (30) a VÍNO Nitra ze Slovenska (15).

     Nejvíce vzorků vín - 432 je mladých z ročníku 2010, ale také z ročníku 2009 je 297 vín; nejvíce jsou obsazené kategorie 1- bílá odrůdová tichá vína do 12 g zbytkového cukru….297 vín a kategorie 2 - červená odrůdová tichá vína… 235 vín, ale také kategorie 6 - vína ze zbytkovým cukrem 12 – 45 g…143 vín.

     V pátek, 6. května již v 9 hodin se uskutečnila za přítomnosti 32 mediálních zástupců „Tisková konference k Valtickým vinným trhům“. Rozproudila se diskuse bohatá na dotazy k bodování na VVT, rozdělení vín do kategorií, náročnosti na „chuťovou paměť“ degustátorů apod.

     V 10.15 hodin zahájil amatérský sbor vinařů – zpěváků  pod řízením vinaře-básníka Ctirada Králíka  písní „Vinohrady, vinohrady“ v zámecké Jízdárně 44. ročník Valtických vinných trhů. Po přivítání členů čestného předsednictva VVT, kde se kromě jiných významných osobností sešli také ministr zemědělství ČR Ing. Ivan Fuksa a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předal předseda Společnosti Valtických vinných trhů Ing. Antonín Šťastný medaile, diplomy a ocenění vinařům, kteří na tomto ročníku vinných trhů se svými víny uspěli. Po přípitku ministra zemědělství  Ing. Ivana Fukse následovalo pak již ochutnávání potravinových specialit a také všech vín,  shromážděných v zámecké Jízdárně a ve Španělské konírně. Více než  65 0 vinařů a účastníků slavnostního zahájení měli k dispozici všechna soutěžící vína a mohli si je až do 14.00 hodin samostatně i ve skupinkách soustředěně vychutnat. Pak se výstavní prostor zaplnil tisícovkou zkušených návštěvníků, kteří ochutnávali vína podle již doma připraveného scénáře (katalog si stáhli z internetu).
V 16 hodin proběhla  dražba archivních Championů , jejíž výtěžek jde na humanitární účely. Byla dražena  tři vína:

  1. Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, 2003 byl Championem VVT v roce 2004, pochází ze Slovenska od Vinohradnické společnosti Modra a byl vydražen za 4.300 Kč
  2. Pálava, pozdní sběr, 2002 byla Championem VVT v roce 2003 a vyrobil ji Miloš Michlovský – byla vydražena za rovných 4.000 Kč
  3. Neuburské, výběr z hroznů r. 2000 – víno bylo Championem na 35. ročníku Valtických vinných trhů v roce 2002, víno pochází z Mikros-vínu Mikulov a bylo  vydraženo za 3.400 Kč.
    Všechna dražená vína zamířila ke sběrateli archivních vín Ing. Vladimíru Trochtovi z Opavy.
         Protože počasí od rána vinným trhům ve Valticích přálo, využili organizátoři také venkovní prostory, kde mohli návštěvníci trhů posedět pod velkými slunečníky. V zaplněné zámecké Jízdárně a Španělské konírně probíhala následně degustace vín až do pozdních nočních hodin.

     7. května - v sobotu se výstavní areál již během dopoledne zaplnil návštěvníky ze všech koutů České republiky, ale i ze Slovenska a z Rakouska. Sobota patří spíše vinařským turistům, kteří přijíždějí do Valtic již po mnoho let, ale objevilo se i mnoho cyklistů.  Odpoledne se zaplnil zcela i Technický dvůr, kde bylo hodně stánků s občerstvením a zahrály avizované hudební skupiny. Před vstupem do výstavního areálu byl postaven modrý stan a ve 14 hodin odsud Český rozhlas2 z Prahy  vysílal živě reportáž z vinných trhů. V 16 hodin byl zorganizován pokus o překonání předloňského rekordu v „řetězovém přípitku růžovým vínem na jednom místě“ – ale přesto, že ve výstavním areálu se nacházelo v této době až 2.000 lidí, přiťuklo si letos opět jako vloni o několik desítek návštěvníků méně – jenom 461 (rekord z roku 2009 je 532, vloni bylo 497). Až do pozdních nočních hodin bylo za doprovodu cimbálových muzik co degustovat .
     Valtice – hlavní město vína navštívilo za pěkného slunečného počasí i letos kolem deseti tisíc lidí a samotné Valtické vinné trhy více než  šest  tisíc. Vinařské Valtice i Společnost Valtické vinné trhy se také letos zhostily velmi dobře významné vinařské akce a nabídly příznivcům  dobrého vína jistě vše, co očekávali. A tak se lze jenom těšit na další,  jubilejní 45. ročník Valtických vinných trhů, který přichystá Společnost Valtické vinné trhy ve dnech 11. a 12. května v roce 2012.
                                                                                            Ing Jan Otáhal, propagace, SVVT Valtice

Nahoru

 

Ra__en__.jpg