Concours Mondial: Otevřené dveře pro východní a střední Evropu

Ve dnech 4. Až 6. Května se v portugalském městě Guimaraes sejdou tisíce vzorků vín z celého světa, aby byly ohodnoceny stovkami odborných degustátorů pro jednu z nejprestižnějších soutěží vín světa a to Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Vzhledem k tomu, že uzávěrka přihlášek vzorků je již 9. Března, dovolujeme sin a tuto událost na tomto místě upozornit.

V posledních ročnících CMB pocházelo ze zemí bývalého východního bloku méně než 5% soutěžních vzorků. Thomas Brandl, bývalý tiskový mluvčí stuttgartského veletrhu Intervitis/Interfructa a nyní provozovatel PR ganetury xenos-comm a nový ambassador CMB pro země střední a východní Evropy, se domnívá, že díky vzrůstající kvalitě v poslední decade je potenciál účasti ze zemí bývalého východního bloku výrazně větší.
Organizátoři očekávají letos v soutěži více než 7500 vín a doufají, že čeští a moravští vinaři na CMB nezapomenou.
CMB patří od počátku svého zrodu v devadesátých letech mezi nejprestižnější soutěžní klání vín. Medaile, získaná na jedné z nejpřísněji hodnocených soutěží vín odehrávající se v každém ročníku v jiné zemi (letos volba připadla na Portugalsko), dodává posléze firemnímu marketinku zcela jiný punc. Zahájení přihlášek pro CMB bylo zahájeno již v prosinci 2011, přičemž uzávěrka je 9. března.
CMB byla založena již v roce 1994 Louisem Havaux. Od roku 2006 hostovala na Sicílii, v Lucembursku a v roce 2012 bude organizována v Guimaraes, evropském městě kultury roku 2012. Organizátoři plánují v budoucnu též nalézt vhodné místo pro organizaci v některé ze zemí bývalého východního bloku. Hodnotitelé CMB jsou zváni z řad uznávaných a zkušených degustátorů - celkem se jich scházívá ke třem stovkám a pocházejí ze 40 různých zemí světa, přičemž značnou cast z nich tvoří vinařští novináři. V roce 2012 organizátoří očekávají další nárůst účasti vinařů ze zemí střední a východní
Evropy.     

I v roce 2012 organizuje účast tuzemských vín Národní vinařské centrum ve Valticích. Na webu www.wineofczechrepublic.cz najdete k dodání přihlášek a vzorků vice informací vč.termínů dodání atd.
Více informací k soutěži samotné, i když jen cizojazyčně, najdete na www.concoursmondial.com.

Text Richard Stávek
Foto archive CMB

Image

Image

Nahoru

 

Ra__en__.jpg