Kilometry v oslepení

Kdo chce vyrazit do Milána na vinařský veletrh SIMEI, ten by si měl především vzít pohodlnou obuv. Rozsah výstavních prostor je poměrně impozantní, takže prohlédnout si pořádně byť jen jeho část, je záležitost spíše dní, než hodin. Navzdory tomu, že uvnitř hal nemá návštěvník nárok na přirozené světlo, už od vchodu se můžete připravit na oslnivou podívanou. Záplava všudypřítomného nasvíceného nerezu dosahuje tak intenzivní blyštivosti, že po východu do jasného dne jako by cosi potemnělo. Nerezové tanky všech velikostí a tvarů představují asi polovinu veškerého sortimentu části věnované vinařským technologiím. V těsném závěsu se drží filtrační a chladící technika.
Celá jedna hala je pak věnována balícím a lahvovacím technologiím.
Tady jsou k vidění plno i poloautomatické linky, etiketovací stroje, myčky, sterilizátory a hory uzávěrů všeho druhu.

Drobným doplňkem celé přehlídky jsou firmy pracující s různými variacemi na myšlenku návratu k terroir. Kromě výrobců klasických dubových sudů se tu prezentují i firmy, které pracují s alternativními dřevy, která byla dříve v Itálii i jinde běžná - kromě akátu například kaštan nebo třešeň. Kromě sudů se narůstající popularitě těší i vajíčka. Burgundská společnost Nomblot tu už před dvěma lety předvedla své betonové vinifikátory vejčitých tvarů; letos k nim kolegové z bednářství Francois přidali i vejce dřevěná.

Celá výstava jakoby byla prodchnuta zvláštní atmosférou očekávání velkého pádu. Italská ekonomika vzbuzuje dojem podivně nakloněného balvanu nad vysokou propastí, což se nejvíce projevuje v tématech doprovodných seminářů. Tam, kde v minulých letech vévodila témata jako "Přirozené vinařství pro udržitelnost vinic" nebo "Skutečný odraz půdy ve víně" dnes najdeme spíše "Jak vnímá asijský zákazník evropská vína"
nebo "Možnost adjustace aromatického profilu vína dle požadavků trhu."
Obchodníci a výrobci se evidentně snaží na některý z katastrofických scénářů, které pravděpodobně dříve nebo později přijdou.

Další podrobnosti o veletrhu SIMEI a Enovitis přineseme ve VO 12.

Ondra Kopička

Image

Nahoru

 

Ra__en__.jpg