Valtické vinné trhy nad očekávání dobré počtem vzorků vín …

I když to v pondělí, ba ani v úterý minulý týden ve Španělské konírně na valtickém zámku nevypadalo, že by vinaři chtěli v letošním roce počtem přihlášených firem a obchodních společností či množstvím dovezených vzorků vín překonat předcházející velké vinařské soutěžeˇ(VINEX nebo VINUM JUVENALE), skutečnost předčila očekávání. Na 44. ročník VVT přivezlo svá vína 140 vinařských firem a obchodních společností a zaplnili Španělskou konírnu 832 vzorky vín (vloni to bylo 151 účastníků a 910 vín). Z České republiky je 683 vín, z Rakouska 91 vín a ze Slovenska 58 vín. Co do počtu vzorků jednotlivých vinařů – tradičně nejvíce dávají na VVT vzorky vín Vinné sklepy Valtice (37) a ZNOVÍN Znojmo (29), z menších vinařství Radek Baloun (19), LIVI Dubňany (17) a Josef Dufek (16);+ ze zahraničních vinařství pak Rudi Woditschka z Rakouska (30) a VÍNO Nitra ze Slovenska (15).

Nejvíce vzorků vín - 432 je mladých z ročníku 2010, ale také z ročníku 2009 je 297 vín; nejvíce jsou obsazené kategorie 1-bílá odrůdová tichá vína do 12 g….297 vín a 2-červená odrůdová tichá vína 235 vín, ale také kat. 6-vína nad 12g…143 vzorků – nová kategorie 10-vína bílá 3-letá a červená 4-letá má 25 vín – ledových, slámových a výběrů je 31 vzorků, šumivých celkem 24. Ze 36 zúčastněných odrůd převažují počtem nad 40 vzorků Ryzlink rýnský (54), Sauvignon (53), Veltlínské zelené (51), Rulandské modré (46), Chardonnay (43) a Frankovka (40) – ustupuje každoročně Muller Thurgau (18) i Neuburské (11), ale také je zde 66 vzorků cuveé.

V současné době – jak je vidět na fotografii – mají ještě studenti SViŠ ve Valticích pod vedením předsedy odborné komise VVT Ing. Jaroslava Osičky mnoho práce s přípravou vín pro degustátory. Všechny vzorky budou přečíslovány (každá přepravka představuje 1 vzorek a byla uložena pod přihlašovacím číslem; nyní dostane číslo pořadové tak, jak bude zapsána i v KATALOGU. Potom se všech 832 plných přepravek musí převézt do skladovacího sklepa až na konec Jízdárny a tam už dlouholetý pověřený sklepmistr VVT Mirek Suchomel se synem Přemkem uskladní přehledně vzorky vín tak, aby ve výstavních dnech probíhalo průběžné a rychlé zásobování do stánků.

Hodnocení vín se uskuteční ve dnech 12., 13., 14. a 15. dubna 2011 v degustačním sále Národního vinařského centra na valtickém zámku. Již bylo obesláno kolem stovky těch nejzkušenějších degustátorů, kteří ve dnech 12. – 14. dubna ohodnotí systémem NVC všechna vína přihlášená do této nejprestižnější vinařské soutěže v České republice. Degustátoři na VVT již tradičně posuzují vína s důrazem na odrůdu a nejvýše ohodnocená vína v souladu se STATUTEM získají zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili, či aspoň diplom. V pátek 15. dubna zasedne superkomise složená s předsedů hodnotících komisí a pod vedením generálního ředitele Ing. Jakuba Šebesty, který se již po řadu let na VVT zúčastňuje, vyberou CHAMPIONY pro bílá a pro červená vína a také CHAMPIONA pro zahraniční vína.

Pro milovníky a ctitele dobrých mladých vín se otevřou letošní Valtické vinné trhy v pátek odpoledne 6. května a po celý den v sobotu 7. května; slavnostní zahájení pro vystavovatele a pozvané hosty bude v pátek dopoledne. Četné doprovodné akce ve výstavním areálu obohatí především kulturní program výstavních dnů. Samotné Valtice – hlavní město vína se chystají nabídnout návštěvníkům také další doprovodné akce formou velkého stánkového jarmarku, otevřenými vinnými sklepy a především nabídkou 100 nejlepších vín v SALONU VÍN. Ing. Jan Otáhal, SVVT Valtice

Nahoru

 

Ra__en__.jpg